Krátkodobý pronájem Vaší nemovitosti turistům přes Airbnb

Máte k dispozici byt v turisticky zajímavé lokalitě a zajímá Vás její krátkodobý pronájem turistům přes mezinárodní portál pro krátkodobé pronájmy Airbnb? V některých lokalitách jde o opravdu zajímavý zdroj příjmů a je to čím dál více oblíbený způsob nejen v Praze.

Krátkodobý pronájem se vyplatí i mimo Prahu

Není sporu o tom, že zejména centrum Prahy a byty kousek od centra jsou ideální lokalitou pro krátkodobý pronájem přes Airbnb. Poslední rok se ale rozšířila i nabídka a hlavně i poptávka po pronájmu i v jiných městech. Turisté přijíždějící do České republiky totiž čím dál více chtějí poznat i jiná místa.

Jak funguje Airbnb? Jednoduše. Služba Vám umožní krátkodobě pronajímat dům, byt nebo třeba jen pokoj a tím získat peníze od zájemců. Rezervace ubytování probíhá přes formulář na www.airbnb.com a jako poskytovatel ubytování máte možnost dopředu vědět, kdo se u Vás chce ubytovat.

Váš profil s nabídkou ubytování je samozřejmě také hodnocen a díky kvalitnímu poskytování služeb získáte lepší hodnocení a tím pádem si můžete navýšit cenu za ubytování. Do požadované platby za ubytování si můžete dát různé poplatky za vyzvednutí na letišti, za úklid po odjezdu atd. Je jasné, že Airbnb si účtuje provize, ale díky celosvětovému pokrytí Vám za to zajistí dostatek klientů.

Nemáte čas, náladu nebo chuť se starat o příjem objednávek, předávání bytu k pronájmu a následný úklid? Není problém. Krátkodobý pronájem přes Airbnb Vám mohou kompletně obstarat různé firmy, které se na toto specializují. Tímto způsobem pak zhodnotíte volný byt nebo pokoj bez sebemenších potíží a námahy.

V srpnu 2017 začal Magistrát hlavního města Prahy řešit regulace poskytování nemovitostí ke sdílenému ubytování. V úvahu přichází omezení poskytování ubytování pouze na nemovitosti, které hostitel zároveň obývá (např. v Berlíně či Barceloně), omezení na určitý počet dní v roce (jako např. v Amsterdamu a New Yorku), na určité období (zavedeno např. v Barceloně a Amsterdamu), na určité území nebo na stanovený počet hostů s ohledem na velikost nemovitosti (zavedeno např. v Amsterdamu). Dalším ve světě uplatňovaným řešením je zavedení licencí pro hostitele (byly zavedeny např. v Barceloně či Santa Monice). Varianty regulace by měli projednat radní.

Kdy a kde musím hradit lázeňský poplatek městu za krátkodobý pronájem?

Zákon 565/1990 Sb. o místních poplatcích ukládá, že je ubytovatel povinen odvádět městu poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt fyzických osob, pokud u něj přechodně a za úplatu pobývají za účelem turistického ruchu, případně léčení nebo léčení. V případě jiného druhu pobytu, např. prokázání studijního či pracovního pobytu, poplatek odvádět nemusíte.

Kdy musím pro krátkodobý pronájem hlásit cizinecké policii pobyt cizince?

Podle zákona č. 326/1999 Sb. o pobytu cizinců na území ČR se každý cizinec z EU musí hlásit na policii, pokud v ČR pobývá déle než 30 dnů. U cizinců mimo EU tato povinnost nastává již u pouhého jednoho dne ubytování. Pokud tedy ubytováváte turistu za úplatu a nejedná se o osobu blízkou, spadá na vás povinnost oznámení ubytování cizinecké policii do 3 pracovních dnů po jeho ubytování.

 

Řešíte situaci ve článku? Chcete nějaké upřesnění?
Pomohu vám s tím. Stačí jen odeslat tento formulář

Splňte si Vaše sny

jednoduše a s přehledem

Získejte postupný návod k finanční pohodě a dosažení vlastních cílů (bydlení, úspory, finanční nezávislost)
+ ZDARMA oblíbený e-book

e-book Proč se vám nedaří výhodněji spořit a investovat?

Děkuji za Váš zájem

Formulář byl odeslán

Odpovím Vám co nejdříve

S pozdravem Petr Pařízek